Sounds-konsertit äänten juhlaa

Musiikkilinja piti keskiviikkona 25.1. ja torstaina 27.1. perinteiset Sounds-konsertit koulumme auditoriossa. Keskiviikkona kuultiin niin sanottu lauluklubi, ja torstaina oli bändien vuoro.

Vanhempien, ystävien ja muiden tuttujen lisäksi myös koulumme opiskelijat sekä yläkoulun että lukion puolelta pääsivät nauttimaan konserteista. Konserttipäivien aamuna nimittäin pidettiin avoimet kenraaliharjoitukset.

img_5131

Musiikinopettaja Jari Huvilan mukaan harjoitukset sekä konsertit sujuivat erittäin hyvin. Torstain konsertti oli ”yksi onnistuneimmista konserteista pitkään aikaan”. Erityisen hyvin hänen mielestään onnistuivat Dream on ja Billie Jean, jotka soitettiin vocaloidina eli laulajan ääni kanavoitui kosketinsoittimien läpi.

Torstain konsertissa esiintyivät Somnium, By the way, Sofia Hemberg, Hehku, Alvar, Tapiola Pony Band, Illusio, Big the Band ja Hannu & Nino.

Kuuntele kooste torstailta: Tapiolan Sounds-konsertti 2017

img_5121

img_0031

Kansikuva Iiro Mikola